גורמים ופתרונות לבעיות גב בגיל היפה

גורמים ופתרונות לבעיות גב בגיל היפה

בעיות גב נפוצות במהלך החיים. הן באות לידי ביטוי במגוון גדול של סימפטומים כגון כאבי שרירים, דלקות, פריצות דיסק עם תסמינים נוירופטים וגם שינויים ניווניים המכונים DJD  (Degenerative joint disease ) ו- OA (Osteoarthritis).

כאשר גוף האדם מתבגר תהליכים ניווניים מתחילים את התפתחותם. ואמנם שהציבור הרחב מייחס את השינויים הללו  "אך ורק לגיל" הדבר רחוק מהמציאות. ברוב המקרים שינויים אלה מתרחשים כתוצאה מביומכניקה לקויה בעמוד השדרה הנמשך שנים רבות.

לעמוד השדרה ישנן זוויות טבעיות הנחשבות לאופטימליות ותקינות. קימור עמוד שדרה צווארי, קימור עמוד שדרה גבי, קימור גב תחתון ועצם הזנב. ישנם גורמים רבים לשינויים בקימורים ובזוויות התקינים של עמוד השדרה העלולים להתרחש כבר בשלבים המוקדמים של החיים כמו העדר שלב הזחילה בתקופת הינקות, סחיבת משקל ייתר על עמוד שדרה מתפתח בתקופת הילדות, אימונים קשים בתקופת השירות הצבאי, ארגונומיה לא נכונה בסביבת העבודה, חולשה של שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה, בעיות יציבה ועוד. ברגע שיש שיבוש בקימורים אלה, מתחיל הגוף באופן טבעי תהליך ניווני בעמוד השדרה.

בשלבים מוקדמים של התהליך אנו עלולים להרגיש כאבי גב ודלקות באזורים שונים בגב. לאחר מכן התהליך מאותת לנו בתחושות המוקרנות לגפיים כמו נימולים או כאב מקרין. סימפטומים אלו מאפיינים תהליך של לחץ על הדיסק הבין חולייתי שמסתיים בבלט או פריצת דיסק. בשלב מאוחר יותר מתחיל עמוד השדרה להתנוון כאשר מתחיל שינוי במרקם העצם של החוליות. בסופו של התהליך ישנו קיבוע של  החוליות. זוהי דרכו של הגוף לפצות על חוסר היציבות שנגרמה לביומכניקה של עמוד השדרה עקב איבוד הזוויות וטווח התנועה.

הפתרון לתהליך זה מתחיל בהבנתו ומניעתו. לאחר שפרסנו בפניכם את הגורמים למרבית בעיות הגב נציין את הדרכים לשמירה על בריאות עמוד השדרה לאורך השנים. הרעיון הוא הורדת לחצים מיותרים מעמוד השדרה, חיזוק ושיפור תפקודו ונקיטת אמצעים למניעת התפתחותן של בעיות גב בעתיד:

1.      ניהול אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה וספורט. שילוב של מתיחות, פעילות אירובית ומשקולות.

2.      ארגונומיה נכונה המקלה על לחצים ומתחים פיסיולוגים.

3.      גילוי מוקדם של ליקויים בזויות וטווח תנועה של עמוד השדרה באמצעות צילומי רנטגן מיוחדים המסוגלים לאתר את הבעיה.

4.      התייעצות עם מומחה לעמוד שדרה כגון כירופרקט או נוירוכירורג ברגע שאי נוחות מסוימת מתפתחת. במוקדם ולא במאוחר.

5.      קבלת טיפול. בהחלט ניתן לטפל בבעיות גב באמצעות טיפול מתאים ולתרום לשיפור ושימור הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה.

 

המלצות אלה מביעות רק חלק מן המידע הקיים העוזר לנו לטפל, לתחזק ולמנוע בעיות בעמוד השדרה. באמצעות מניעה של בעיות גב נוכל לחסוך הרבה חוסר נוחות וסבל מיותרים וליהנות מהגיל היפה.

0 comments on “גורמים ופתרונות לבעיות גב בגיל היפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *