ד"ר אריה טויל-שינה נכונה

ד"ר אריה טויל - סיבות לכאבי גב

ד"ר אריה טויל - כאבי גב

טיפול גלי הלם בדורבן בכף הרגל:

גלי הלם תוקפים את הגורם לכאב- שינויים ניווניים, פיברוטים והסתיידויות ברקמת הגיד- ומפרק אותם
מגביר את זרימת הדם במקום הפגוע ובכך מסייע להתחדשות מהירה של התאים ומזרז בצורה משמעותית את ההחלמה
גורם לירידה משמעותית ברמת הכאב- הסוף לכאבים כרוניים
משפר כבר מהטיפול הראשון את התנועה ותפקוד המפרק
טיפול ממוקד במקום הפגוע
אחוזי הצלחה גבוהים- במקרים רבים הטיפול מונע את הצורך בניתוח
טיפול חיצוני ולא פולשני ללא קרינה וללא תופעות לוואי

המומחים ממליצים

מהו דורבן בכף הרגל heel spur?

השם הרפואי של דורבן ברגל הוא Plantar fasciitis. הגיד המדובר נקרא בעברית החיתולית הפלנטרית והוא עשוי רצועה סחוסית שטוחה המחברת בין העקב לכל אחת מן הבהונות, רצועה זו גם תומכת בקשת של כף הרגל. דלקת בגיד ה-Plantar Fascia נקראת בצורה העממית  דורבן העקב או דורבן בכף הרגל. הכאב נגרם מדלקת ברצועה הגורמת לשינויים ניווניים והסתיידויות באזור החיבור. מכאן שמקור השם דורבן בכף הרגל בבליטה באזור העקב שרואים בצילום הרנטגן במקום בו הרצועה מתחברת לעצם. דורבן בכף הרגל היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בכף הרגל. הדלקת נגרמת מעומס יתר על המקום כאשר מגוון גורמי סיכון מגבירים את הסיכויים ללקות בה:

עומס מוגבר על האזור- בכל פעם שאנו דורכים על כף הרגל מתרחשת מתיחה של הרצועה, זאת משום שהיא תומכת בקשת של כף הרגל. כמו כן, גם עודף משקל הוא גורם סיכון מוכר לדורבן בעקב, במיוחד כאשר העלייה במשקל מתרחשת בתוך פרק זמן קצר.

פעולות חוזרות ונשנות של מתיחה והרפיה הן שוחקות. במקרים כאלה נוצר נזק מצטבר לרקמות ועלולה להתפתח דלקת הגורמת לכאב. מי שעומדים או נעים על רגליהם למשך פרקי זמן ארוכים עלולים לסבול מדורבן בכף הרגל: מורים, מלצרים, ספורטאים מקצועיים, רקדנים, עובדי תעשיה, אחיות בבתי חולים, עובדי ניקיון ועוד.

גורמי סיכון נוספים לדורבן בכף הרגל הם שימוש בנעליים לא מתאימות, כפות רגליים שטוחות (פלטפוס) או קשת גבוהה מן הרגיל (הולפוס). עוד כדאי לדעת שהסבירות הגבוהה ביותר ללקות בדורבן בכף הרגל היא בין גיל 40 ל- 60.

חשוב לדעת שדורבן בעקב עלול להחמיר מאוד אם אינו מטופל. למרבה הצער, כך לרוב מתרחש התהליך כאשר בהתחלה הכאבים מורגשים לאחר שקמים ממנוחה וחולפים לאחר שהולכים מעט. ככל שהדלקת מחמירה כך מתעצמים הכאבים, נמשכים זמן רב יותר וגורמים לשינוי ביציבה ובהליכה- מצב שבפני עצמו גורם להתפתחות של בעיות נוספות.

כיצד מאבחנים דורבן בכף הרגל ומתי כדאי להתחיל טיפול?

האבחון מתבצע במרפאת הרופא. בדיקה גופנית מאפשרת את האבחנה בוודאות כמעט מוחלטת. במידת הצורך ניתן לבצע צילום רנטגן. חשוב לקחת בחשבון שככל שמתחילים לטפל בדורבן ברגל מאוחר יותר המצב עלול להפוך חמור יותר וקשה יותר לריפוי. לכן, עם הופעת סימנים ראשונים, כאב המופיע עם תחילת עמידה, הליכה ופעילות גופנית וחולף לאחר זמן קצר של תנועה, יש לפנות  לאורתופד.

דורבן בכף הרגל- פתרונות מתקדמים

חשוב לאבחן דורבן בעקב בצורה מדויקת על ידי רופא אורתופד. ישנם מקרים בהם ההמלצה היא על מדרס ביומכני שעוזר להפחית לחץ מהעקב ומקרים בהם יפונה המטופל לניתוח אורתופדי. אך חשוב לדעת, שרוב המקרים ניתנים לריפוי בלי התערבות ניתוחית, בדרך מהירה ויסודית שמונעת בצורה הטובה ביותר הישנות הבעיה והיא טיפול בגלי הלם. טיפול זה זכה להצלחה גדולה בקרב ספורטאים ואנשים הסובלים מהסתיידויות ושינויים ניווניים בקרמה ובמפרקים בזכות היותו טיפול חיצוני, לא פולשני המספק תוצאות בזמן קצר ללא כל התערבות כירורגית. פעולה חיצונית שיכולה לספק את התוצאות המיוחלות של פירוק ההסתיידויות, שיפור זרימת הדם למקום הפגוע וזירוז ההחלמה של הרקמה ללא התערבות פולשנית או ניתוח עדיפה לכל הדעות.

גלי הלם הסוף לכאב כרוני הנגרם מדלקות ושינויים ניווניים בגידים כמו דורבן בכף הרגל

גלי הלם מהווים פתרון מצוין לבעיות כרוניות של הסתיידויות ושינויים ניווניים במפרקים וברקמה כמו דורבן בכף הרגל, דלקת בגיד אכילס, טריגר פינגר, מרפק טניס, הסתיידויות בכתף, כתף קפואה ועוד. מדובר בטיפול שזכה להצלחה גדולה לא רק בקרב ספורטאים אלא גם בקרב אנשים הסובלים מבעיות שגורמות לשינויים ניווניים כמו דלקות מפרקים ודלקות ברקמה (גידים ורצועות) מחלה, פציעה או גיל מתקדם. אחוזי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים מאד כיוון שהוא תוקף את הבעיה עצמה הגורמת לכאב-הסתיידות ושינויים ניווניים. גלי ההלם מפרקים את ההסתיידויות ומסייעים בחידוש של הרקמה. הטיפול חיצוני, ללא קרינה, מספק תוצאות תוך זמן קצר ומונע אלפי פעולות פולשניות וניתוחים אורתופדים בשנה. טיפול בגלי הלם זכה להצלחה גדולה בקרב ספורטאים ואנשים הסובלים מהסתיידויות ושינויים ניווניים בקרמה ובמפרקים בזכות היותו טיפול חיצוני, לא פולשני המספק תוצאות בזמן קצר ללא כל התערבות כירורגית. פעולה חיצונית שיכולה לספק את התוצאות המיוחלות של פירוק ההסתיידויות, שיפור זרימת הדם למקום הפגוע וזירוז ההחלמה של הרקמה ללא התערבות פולשנית או ניתוח עדיפה לכל הדעות.

לפרטים נוספים או לקביעת תור חייג 09-7713349

כיצד עובד טיפול גלי הלם?

אין צורך בהכנה מוקדמת לטיפול. הטיפול מבוצע על ידי רופא, פיזיותרפיסט או טכנאי שעברו הסמכה לביצוע טיפולים בגלי הלם. אל המקום הכואב מוצמד חלקו של המכשיר ממנו נפלטים גלי ההלם ממכשיר הטיפול. כל טיפול נמשך כחמש עשרה דקות כאשר במהלכן מועברים פולסים של גלי הלם בעצמה הנדרשת אל האזור המטופל לפי סוג הבעיה. הטיפול מפרק את ההסתיידויות, מסייע בחידוש של הרקמה ומביא לפינוי יעיל של משקעי הסידן. ביכולתו של הטיפול למנוע התערבות פולשנית או ניתוח אורתופדי.

איך מתחילים?

ראשית תערך בדיקה או הערכה של הבעיה בליווי צילום או הדמיה במידת הצורך. במידה וכבר יש אבחנה מאורתופד או הדמיות שבוצעו חשוב להביא אותן לביקור. הרופא יעיין בהדמיות ולפי המידע יתאים את הטיפול ויקבע את הפרמטרים לטיפול גלי הלם המותאמים לך ולפציעתך באופן אישי. הטיפול מתבצע לפי הנחיות הרופא מבחינת מיקום, זווית, עצמה ומספר הפולסים. בסיום הטיפול תתבצע ביקורת על מנת לבדוק את אחוז ההצלחה. במטופלים מסוימים ניתן גם לשלב טיפולים שונים בו זמנית לפי הצורך.

יתרונות טיפול גלי הלם בדורבן בכף הרגל:

גלי הלם תוקפים את הגורם לכאב- שינויים ניווניים, פיברוטים והסתיידויות ברקמת הגיד- ומפרק אותם
מגביר את זרימת הדם במקום הפגוע ובכך מסייע להתחדשות מהירה של התאים ומזרז בצורה משמעותית את ההחלמה
גורם לירידה משמעותית ברמת הכאב- הסוף לכאבים כרוניים
משפר כבר מהטיפול הראשון את התנועה ותפקוד המפרק
טיפול ממוקד במקום הפגוע
אחוזי הצלחה גבוהים- במקרים רבים הטיפול מונע את הצורך בניתוח
טיפול חיצוני ולא פולשני ללא קרינה וללא תופעות לוואי

גלי הלם מוכרים כטיפול מחליף ניתוח וניתן לקבל החזרים של 80% מעלות הטיפול מחברות הביטוח.

 

צוות המרפאה

ד"ר אריה טויל DC – כירופרקט מומחה

 • תוארDoctor of Chiropractic (primary care physician) ארה"ב
 • מנהל המרכז לכירופרקטיקה וטיפול בכאב רעננה
 • נבחר לכירופרקט הטוב בישראל על ידי מעריב בשנת 2012
 • לשעבר מנהל מרפאה לכירופרקטיקה מצליחה- ניו יורק ארה"ב
 • ספק למשרד הביטחון, לשעבר יועץ ראשי לענייני כירופרקטיקה משרד הביטחון
 • מייעץ ומרצה לחברות, ארגונים ותכניות טלוויזיה

ד"ר רון בכר MD – דוקטור לרפואה Medical Doctor

 • רפואה שיקומית- רפואת ספורט
 • טראומה וכירורגיה דחופה- Surgery of Trauma
 • רפואה תעופתית- היחידה לרפואה ופיסיולוגיה אווירית
 • לשעבר רופא ראשי מג"ב משטרת ישראל
 • המרכז לכירופרקטיקה וטיפול בכאב- מרפאת כאב ורפואה תעופתית

ד"ר ג'פרי טנצמן DC- כירופרקט מומחה

 • תואר Doctor of Chiropractic (primary care physician)
 • למעלה מ40 שנות ניסיון טיפול בארה"ב וישראל
 • לשעבר מנהל מרפאה מצליחה בארה"ב
 • הכשרה נוספת בטיפול בפציעות ספורט וכאב הנגרם מנקודות טריגר ופעילות לא תקינה של מפרקים

ד"ר גונן חבה MD – דוקטור לרפואה Medical Doctor

 • מומחה בכירורגיה אורתופדית, קרסול וכף רגל
 • מנתח בכיר במערך האורתופדי בביה”ח מאיר
 • התמחות נוספות ברפואת ספורט, הזרקות פלסמה וחומרים אנטי דלקתיים למפרקים תחת סונר ושיקום
 • חבר באיגוד האורתופדי הישראלי, באיגוד לחברת כף רגל וקרסול הישראלית, באיגוד כף רגל וקרסול האירופאי EFAS ובאיגוד הבינלואמי לרפואה זעיר פולשנית של כף רגל וקרסול וארטרוסוקפיות קרסול