ד"ר אריה טויל-שינה נכונה

ד"ר אריה טויל - סיבות לכאבי גב

ד"ר אריה טויל - כאבי גב

מרפק טניס- פתרונות מתקדמים

חשוב לאבחן מרפק טניס בצורה מדויקת על ידי רופא אורתופד. ישנם מקרים בהם ההמלצה היא על תומך ומייצב המאפשרים מנוחה ושיקום הרקמה ומקרים בהם יפונה המטופל לניתוח אורתופדי. אך חשוב לדעת שרוב המקרים ניתנים לריפוי ללא התערבות כירורגית. כיום, קיימים פתרונות חדשנים לתסמונת מרפק טניס ובעיות של שינויים ניווניים ורקמה פבריוטית בגידים. פתרונות אלה מורכבים משני סוגי טיפול שלעתים גם משולבים יחד: גלי הלם וזריקות פי אר אף. ניתן לשפר בצורה משמעותית את מצבו של המטופל, לפרק שינויים ניווניים ולזרז את תהליך ההחלמה של קרעים ברקמה.

המומחים ממליצים

מהו מרפק טניס?

מרפק טניס- הוא תסמונת הקשורה לתהליך ניווני ברקמת הגיד באזור אחיזתו בעצם הזרוע בצדו החיצוני של המרפק. ניתן לשייך תסמונת זו לקבוצה של פתולוגיות הקרויות: ENTHESOPATHY. תסמונת זו גורמת לכאבים באזור המרפק-אמה בעת ביצוע פעולות הדורשות יישור וייצוב של שורש כף היד. הכאב יכול להיות חד ופתאומי ומגביל מאד בתפקוד היומיומי. לעתים, הכאב ממושך, מגביל את טווח תנועתו של המפרק וקיים גם בזמן מנוחה. שכיחות התסמונת באוכלוסייה היא כ 2% והיא זהה בין שני המינים. מבחינת גיל מרפק טניס שכיח יותר בקרב בוגרים בעשור הרביעי והחמישי לחייהם. הגורם העיקרי לתסמונת זו הוא תנועות חוזרות ונשנות. בספורטאים כמו שחקני טניס או גולף, מקצועות הדורשים תנועות חוזרות ונשנות כמו פקידות, טבחות וניקיון.
התהליכים הניווניים (Angiofibroblastic tendinosis) המתרחשים בתסמונת מרפק טניס עלולים לגרום לקרעים מיקרוסקופיים ברקמת הגיד של שריר מיישר שורש כף היד הרדיאלי הקצר, בנקודת אחיזתו בעצם המרפק בצדו החיצוני. בניסיון של הגוף לאחות את הקרעים מתרחש תהליך יצירתה של רקמה חיבורית (פיברוטית).
פתולוגיות שנכללות בתסמונת מרפק טניס הן:
– Medial Tendinosis – Golfer's Elbow פתולוגיה דומה למרפק טניס אולם, בצדו הפנימי של המרפק כתוצאה מניוון רקמת אחיזת השרירים המכופפים ומסובב האמה (Pronator) בעצם הזרוע באזור המרפק.
– Country Club Elbow התסמונת קרויה בשם זה כאשר המחלה מופיעה בשני צדי המרפק בו זמנית.
– Posterior Tennis Elbow התסמונת מערבת את גיד השריר המיישר התלת ראשי באזור אחיזתו במרפק.

כיצד מאבחנים מרפק טניס?

האבחון מתבצע במרפאת הרופא. בדיקה גופנית מאפשרת את האבחנה בוודאות כמעט מוחלטת. יש תמיד צורך להבדיל אבחנה זו ממחלות אחרות העלולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים דומים כמו לחץ עצבי שמקורו בצוואר באותו צד ו/או תהליכים ניווניים בעמוד שדרה צווארי, תהליכים ניווניים בגידי הכתף, תסמונת התעלה הרדיאלית, לחץ על העצב האולנארי באזור המרפק, תהליך תופס מקום באזור המרפק ותהליכים פתולוגיים תוך מפרקיים במרפק. במידת הצורך ניתן לבצע הדמיה אבחנתית על מנת לאבחן במדויק את הגורם לכאב ולעמוד על חומרת הנזק ברקמת הגיד.

מרפק טניס- פתרונות מתקדמים

חשוב לאבחן מרפק טניס בצורה מדויקת על ידי רופא אורתופד. ישנם מקרים בהם ההמלצה היא על תומך ומייצב המאפשרים מנוחה ושיקום הרקמה ומקרים בהם יפונה המטופל לניתוח אורתופדי. אך חשוב לדעת שרוב המקרים ניתנים לריפוי ללא התערבות כירורגית. כיום, קיימים פתרונות חדשנים לתסמונת מרפק טניס ובעיות של שינויים ניווניים ורקמה פבריוטית בגידים. פתרונות אלה מורכבים משני סוגי טיפול שלעתים גם משולבים יחד: גלי הלם וזריקות פי אר אף. ניתן לשפר בצורה משמעותית את מצבו של המטופל, לפרק שינויים ניווניים ולזרז את תהליך ההחלמה של קרעים ברקמה.

גלי הלם הסוף לכאב כרוני הנגרם מהסתיידויות ושינויים ניווניים בגידים כמו במקרים של מרפק טניס

גלי הלם מהווים פתרון מצוין לבעיות כרוניות של הסתיידויות ושינויים ניווניים במפרקים וברקמה. לדוגמה מרפק טניס, הסתיידויות בכתף וכתף קפואה, דרבן בכף הרגל, דלקת בגיד אכילס, טריגר פינגר ועוד. מדובר בטיפול שזכה להצלחה גדולה לא רק בקרב ספורטאים אלא גם בקרב אנשים הסובלים מבעיות שגורמות לשינויים ניווניים כמו דלקות מפרקים ודלקות ברקמה כתוצאה ממחלה, פציעה או גיל מתקדם. אחוזי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים מאד כיוון שהוא תוקף את הבעיה עצמה הגורמת לכאב- מפרק את ההסתיידות, ממריץ את זרימת הדם באזור, מסייע בחידוש של הרקמה ומביא לפינוי יעיל של משקעי הסידן. הטיפול חיצוני, ללא קרינה, מספק תוצאות תוך זמן קצר ומונע אלפי פעולות פולשניות וניתוחים אורתופדים בשנה. טיפול בגלי הלם זכה להצלחה גדולה בקרב ספורטאים ואנשים הסובלים מהסתיידויות ושינויים ניווניים בקרמה ובמפרקים בזכות היותו טיפול חיצוני, לא פולשני המספק תוצאות בזמן קצר ללא כל התערבות כירורגית. פעולה חיצונית שיכולה לספק את התוצאות המיוחלות של פירוק ההסתיידויות, שיפור זרימת הדם למקום הפגוע וזירוז ההחלמה של הרקמה ללא התערבות פולשנית או ניתוח עדיפה לכל הדעות.

לפרטים נוספים או לקביעת תור חייג 09-7713349

כיצד מתבצע הטיפול?

הרופא המטפל יערוך בדיקה מקיפה ועל פי האבחנה- ימליץ על הפרמטרים המתאימים לטיפול מבחינת עצמה, תדירות ומספר הטיפולים. במידה וכבר יש אבחנה מאורתופד או הדמיות שבוצעו חשוב להביא אותן לביקור. אין צורך בהכנה מוקדמת לטיפול והוא מתבצע על ידי רופא, פיזיותרפיסט או טכנאי שעברו הסמכה לביצוע טיפולים בגלי הלם. אל המקום הכואב מוצמד חלקו של המכשיר ממנו נפלטים גלי ההלם ממכשיר הטיפול החודרים לעומק הרקמה ומתחילים לפרק את ההסתיידות, ממריצים את זרימת הדם באזור, מסייעים בחידוש של הרקמה ומביאים לפינוי יעיל של משקעי הסידן. כל טיפול נמשך כחמש עשרה דקות, במהלכן מועברים פולסים של גלי הלם בעצמה הנדרשת אל האזור המטופל לפי סוג הבעיה. באמצעות גלי הלם ניתן למנוע התערבות פולשנית או ניתוח אורתופדי. בסיום הטיפול תתבצע ביקורת על מנת לעמוד על אחוז ההצלחה.

יתרונות טיפול גלי הלם במרפק טניס:

מזרז בצורה משמעותית את ההחלמה במקרים של קרעים בגיד
טיפול טבעי וחיצוני ללא תופעות לוואי או קרינה- ניתן לבצע בכל גיל, גם במקרים של מחלות רקע
גלי הלם תוקפים את הגורם לכאב- שינויים ניווניים, פיברוטים והסתיידויות ברקמת הגיד- ומפרק אותם
גורם לירידה משמעותית ברמת הכאב- הסוף לכאבים כרוניים
משפר מידית את התנועה ותפקוד המפרק
טיפול ממוקד במקום הפגוע
אחוזי הצלחה גבוהים- במקרים רבים הטיפול מונע את הצורך בניתוח

גלי הלם מוכרים כטיפול מחליף ניתוח וניתן לקבל החזרים של 80% מעלות הטיפול מחברות הביטוח.

ניתן לשלב טיפול גלי הלם יחד עם טיפולי פי אר אף במרפק טניס לקבלת התוצאות הטובות ביותר

 

צוות המרפאה

ד"ר אריה טויל DC – כירופרקט מומחה

 • תוארDoctor of Chiropractic (primary care physician) ארה"ב
 • מנהל המרכז לכירופרקטיקה וטיפול בכאב רעננה
 • נבחר לכירופרקט הטוב בישראל על ידי מעריב בשנת 2012
 • לשעבר מנהל מרפאה לכירופרקטיקה מצליחה- ניו יורק ארה"ב
 • ספק למשרד הביטחון, לשעבר יועץ ראשי לענייני כירופרקטיקה משרד הביטחון
 • מייעץ ומרצה לחברות, ארגונים ותכניות טלוויזיה

ד"ר רון בכר MD – דוקטור לרפואה Medical Doctor

 • רפואה שיקומית- רפואת ספורט
 • טראומה וכירורגיה דחופה- Surgery of Trauma
 • רפואה תעופתית- היחידה לרפואה ופיסיולוגיה אווירית
 • לשעבר רופא ראשי מג"ב משטרת ישראל
 • המרכז לכירופרקטיקה וטיפול בכאב- מרפאת כאב ורפואה תעופתית

ד"ר ג'פרי טנצמן DC- כירופרקט מומחה

 • תואר Doctor of Chiropractic (primary care physician)
 • למעלה מ40 שנות ניסיון טיפול בארה"ב וישראל
 • לשעבר מנהל מרפאה מצליחה בארה"ב
 • הכשרה נוספת בטיפול בפציעות ספורט וכאב הנגרם מנקודות טריגר ופעילות לא תקינה של מפרקים

ד"ר גונן חבה MD – דוקטור לרפואה Medical Doctor

 • מומחה בכירורגיה אורתופדית, קרסול וכף רגל
 • מנתח בכיר במערך האורתופדי בביה”ח מאיר
 • התמחות נוספות ברפואת ספורט, הזרקות פלסמה וחומרים אנטי דלקתיים למפרקים תחת סונר ושיקום
 • חבר באיגוד האורתופדי הישראלי, באיגוד לחברת כף רגל וקרסול הישראלית, באיגוד כף רגל וקרסול האירופאי EFAS ובאיגוד הבינלואמי לרפואה זעיר פולשנית של כף רגל וקרסול וארטרוסוקפיות קרסול