מתיחות וגמישות חשובים לבריאות

מתיחות וגמישות חשובים לבריאות

במשך השנים האחרונות נראה ברור לחלוטין שיש דגש מועט מידי על מתיחות כמרכיב חיוני של שגרת אימונים נאותה. שלב החימום לפני ההתעמלות והמתיחות לאחר האימון הם מרכיבים הכרחיים  של תוכנית אימונים המתוכננת בקפידה. ישנם הרבה יתרונות להתמתחות  כגון מניעת פציעות, מודעות גופנית מוגברת ובריאות כללית. בכל גיל ניתן להפיק את המיטב משגרת מתיחות נכונה.

ישנם שלושה סוגים של מתיחות: הראשון הוא גמישות סטטית, השני הוא גמישות פונקציונלית, והשלישי הוא גמישות אקטיבית. גמישות סטטית היא גמישות שאינה קשורה לתנועה. זה סוג של גמישות שרוב האנשים חושבים עליו כאשר הם חושבים על מתיחות גוף. גמישות פונקציונלית היא היכולת של מפרק לנוע במגוון של תנועות במשך ביצוע פעולה במהירות נורמלית או מהירה. גמישות אקטיבית עלולה להיות מושג מבלבל, אבל הכוונה היא למכלול של תנועות הנגרמות ללא עזרה חיצונית. גמישות אקטיבית באה לידי ביטוי בעת השימוש בשרירים בלבד. גמישות זו יכולה להיות סטטית ודינמית.

אם אתה חדש בתחום המתיחות, חשוב להתחיל לאט ולהיות עקבי. עדיף להתמתח במשך 15 דקות כל יום מאשר לבצע מתיחות פעם בשבוע במשך שעה. בנוסף, מומלץ לחנך את עצמך ביחס לטכניקות המתאימות ספציפית לך על ידי קריאת חומר בנושא או על ידי התייעצות עם גורם מוסמך בתחום, או שניהם.

בדומה לכל סוג של תוכנית אימונים גופנית יהיה כדאי לערוך תוכנית ברורה, לדבוק בה, לרשום את ההתעמלות, ולקבוע יעדים קונקרטיים וריאליסטים. לרמות בזמן שאתה מתמתח זה קל אך לא תורם לגופך כלל, ולמעשה, ההפך הוא הנכון. המתיחות לא צריכות להיות מכאיבות, אולם חוסר נוחות קל עלול להתרחש. אם אתה חש כאב, הפסק מיד והתייעץ עם מאמן או מדריך. זה הגיוני לצפות לקשיחות מסוימת באיברים ביום לאחר האימון. אולם, סוג של כאב וקשיחות חזקים מצביעים על כך שהתעמלת יתר על המידה, ועליך לנוח עד להעלמות כל הקשיחות בגוף.

סוגים שונים של ספורט מדגישים את הצורך להציג סוגים שונים של גמישות ולכן קשה לי להמליץ לך, הקורא, באופן מדויק אילו תוכנית אימונים ותרגילים טובה בשבילך.מחקרים אחרונים מראים שתרגלי גמישות סטטית אינם מומלצים כמתיחות לפני התעמלות מכיוון שהם מחלישים את כיווץ השרירים, וביצוע פעילות שרירית מאומצת לאחר ביצוע מתיחות סטטיות עלול לגרום לתוצאות בלתי רצויות. התמתחויות דינמיות כגון הנפות יד ורגל לגובה בינוני היא למעשה הדרך הטובה ביותר להתמתח לפני ואחרי אימון. כמו כן, עדיף לבצע מתיחות סטטיות ואיזומטריות בסוף האימון, תלוי בדרגת הקושי של האימון. מתיחות איזומטריות הן מתיחות המצריכות כיווץ של שרירים ספציפיים בזמן שמירה על מתיחות מסוימת, והן מיועדים לאתלטים מתקדמים.

לסיכום: ככול שנתייחס לגוף שלנו בצורה הטובה ביותר כך גם נרגיש יותר טוב וכך גם הגוף יתייחס אלינו יותר טוב. על ידי שיפור גמישות הגוף אנו למעשה משפרים את ביצועינו וזמני ההחלמה שלנו מפציעות יהיו מהירים יותר. אם כן, למה לא להתמתח?

ד"ר אריה טויל

כירופרקט מוסמך

0 comments on “מתיחות וגמישות חשובים לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *