מהו רופא כירופרקט ומהי כירופרקטיקה?

מהו רופא כירופרקט ומהי כירופרקטיקה?

בימנו באירופה ובעיקר בארה"ב, יידוע ומקובל שעל מנת לטפל בבעיות שריר ושלד ובמיוחד באלה שמקורם בעמוד השדרה עלינו להתייעץ עם רופא כירופרקט. אם זאת בישראל עד לפני מספר שנים, הופנו כל הסובלים מבעיות אלה לרופא אורתופד שבעצם מטפל בעיקר בקרעים, שברים, ופתולוגיה. כל שאר בעיות שלד ורקמה רכה, בעיות פונקציונאליות, דלקות, בעיות דיסק וכאבים הם בתחום עיסוקו של הכירופרקט.

כירופרקט הוא רופא ממדרגה ראשונה הרואה את עמוד השדרה כמקור לבעיות בריאותיות רבות. המוח וחוט השדרה הינם חלקים חשובים כל כך בגופנו שבאופן טבעי הם זוכים להגנה מרבית בכך שהם עטופים בעצם. העצבים שיוצאים דרך חוליות עמוד השדרה מעצבבים כמעט כל איבר ורקמה בגוף והם אחראים בעצם לתפקודו של כל הגוף. בימנו, למרבה הצער, סובלים אנשים רבים מכאבי גב וצוואר, נימולים, לחץ על שורש עצבי והפרעות נוספות שמקורם בעמוד השדרה. מעציבה עוד יותר היא העובדה שיחסית רק מעט אנשים בישראל מופנים לרופא כירופרקט לטיפול בבעיותיהם ובמקום זאת הם מופנים בד"כ לאורטופד. למרבה הפלא, ישנם אנשים רבים שמעולם לא שמעו על כירופרקטיקה. בזמן שאורטופד יציע תרופות, זריקות או ניתוח כפתרון לבעיות רבות, ייתן הכירופרקט מענה אחר לחלוטין לאותן הבעיות. מענה כירופרקטי הוא טבעי, יעיל ומתמקד בטיפול בשורש הבעיה שהיא לרוב שיבוש בביומכניקה של המבנה ובהחזרתו למצב מאוזן

לעמוד השדרה שלנו יש קימורים פיסיולוגים טבעיים. קימורים אלה חשובים מאד לשמירה על השלמות והחוזק של עמוד השדרה. כאשר חוליות אינן יושבות בדיוק במקומן הן יוצרות "סובלקסציה". אותן חוליות מעבדות את טווח התנועה הנורמאלי והתקין שלהן ויוצרות לחץ על הדיסק ושורש העצב. לדעתי ומניסיוני, סובלקסציות הן הגורם מספר אחד לכמעט כל פריצות הדיסק (מלבד אלה שנגרמו כתוצאה מטראומה לדוגמה- תאונת דרכים). וכן גם גורמות למרבית הבעיות בשורשי עצב, העלולות לגרום לרמות שונות של חוסר נוחות והקרנות של כאב לחלקים שונים בגוף. המקור לבעיות חמורות אלה הוא די פשוט. והטיפול הוא קונסרבטיבי ולא פולשני ומתייחס לשורש הבעיה. שיעורי ההצלחה בטיפול בבעיות מעין אלה באמצעות כירופרקטיקה הם גבוהים במיוחד בהשוואה לאלה שטופלו בדרכים האופייניות למקרים אלה שהן טיפול תרופתי, זריקות או ניתוח.

ישנה אמירה שאומרת "שמידה קטנה של מניעה שווה למידה גדולה של בריאות". רובם של האנשים המגיעים למרפאתי עם פריצות דיסק (ממקור לא טראומטי), מופתעים לגלות שהבעיה ממנה הם סובלים התפתחה בגופם במשך זמן רב והם לא היו מודעים למתרחש מכיוון שמעולם לא טרחו להגיע לבדיקה שגרתית. לצערנו, החברה בה אנו חיים מלמדת אותנו "לחיות עם הכאב" והרבה אנשים לא מחפשים כלל אחר פתרון כלשהו לבעייתם- מעבר לפניה לבית המרקחת הקרוב. אם אוכל להאיר את עיניכם ולומר שלא ניתן למצוא בריאות בתוך צנצנת של משככי כאבים אז אולי תוכלו להתחיל לראות את "התמונה הגדולה".

רופאים כירופרקטים מטפלים בכל בעיות שריר ושלד בגב ובגפיים בעלי אופי פונקציונאלי: כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש ומיגרנות, בלט/פריצת דיסק, בעיות יציבה, נימולים, כאב מקרין, כאבי רגלים, פציעות כתף, בעיות פרקים, דלקות אוזניים (במיוחד בתינוקות), פלטפוס ומדרסים. בנוסף, במסגרת הטיפולים ידריך הכירופרקט את הפציינט כיצד לבצע פעילות גופנית נכונה ומתאימה לו, ויעזור לו ליצור ארגונומיקה נכונה בסביבת העבודה שלו. בכתבות עתידיות אנו נתעמק בנושאים בריאותיים רבים וניתן טיפים פרקטיים שתוכלו ליישם בחיי היום יום, לשמירה על בריאותכם.

שלכם בבריאות,

ד"ר אריה טויל.

0 comments on “מהו רופא כירופרקט ומהי כירופרקטיקה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *